Klíčová slova

Co se píše

Ve spolupráci s vybranými nakladatelstvími Vám pravidelně zveřejníme na téma bezlepkové diety a celiakie vybraný článek z jejich publikací.

 

Celiakie – když z obilí stůněme (Trudel Marquardt, Britta-Marei Lanzenberger) - 11. 05. 2016

Celiakie – když z obilí stůněme

11. 05. 2016, Trudel Marquardt, Britta-Marei Lanzenberger

Celiakie nebo sprue? Roku 1888 popsal anglický lékař nemoc dětského pacienta anazval ji „Coeliac affection“ podle řeckého slova „koiliakos“, což znamená břišní. Odtud se odvozuje český název „celiakie“.... Článek je použit z publikace "Vaříme zdravě bez lepku" vydanou nakladatelstvím Jan Vašut s.r.o, www.vasut.cz.

Diety, Celiakie, Gluten
Přečíst článek
Rozeznejte potíže a reagujte na ně (Trudel Marquardt, Britta-Marei Lanzenberger) - 11. 05. 2016

Rozeznejte potíže a reagujte na ně

11. 05. 2016, Trudel Marquardt, Britta-Marei Lanzenberger

 Je celiakie geneticky podmíněná a dědí se? Riziko, že onemocníme celiakií, závisí nagenech. Studie dokazují, že v70% ujednovaječných dvojčat platí – onemocní-li naceliakii jedno, onemocní idruhé. Genetická náchylnost však bezpodmínečně neznamená, že nemoc skutečně propukne. Co ji může dodatečně vyvolat, ještě není objasněno....Článek je použit z publikace "Vaříme zdravě bez lepku" vydanou nakladatelstvím Jan Vašut s.r.o, www.vasut.cz.
 

Celiakie
Přečíst článek
Sestavování jídelníčku dle zásad správné výživy (Olga Mengerová) - 11. 05. 2016

Sestavování jídelníčku dle zásad správné výživy

11. 05. 2016, Olga Mengerová

Snídaně (doba podávání snídaně by měla být do 1 hodiny po vstání z lůžka) by měla pokrývat asi 25 % denní dávky energie (a měla by mít správné složení, aby poskytla energii „na celý den“). Ne nadarmo se říká, že snídaně je základ....Článek je použit z publikace "Redukční recepty bez lepku" vydanou nakladatelstvím Jan Vašut s.r.o, www.vasut.cz.

Diety, Jídelníček, Redukční
Přečíst článek
Tradiční recepty bez lepku - úvod (Alena Baláková) - 07. 06. 2016

Tradiční recepty bez lepku - úvod

07. 06. 2016, Alena Baláková

Vážení čtenáři, přestože je tomu již dvacet pět let, mám stále v živé paměti nejen šok po zjištění celiakie u dětí, ale i velmi těžké začátky s přípravou bezlepkové stravy.... Článek je použit z publikace "tradiční recepty...bez lepku..." vydanou nakladatelstvím Jan Vašut s.r.o, www.vasut.cz.

Celiakie, Bezlepková dieta
Přečíst článek
Praxe - život s celiakií (TrudelMarquardt, Britta-Marei Lanzenberger) - 01. 09. 2016

Praxe - život s celiakií

01. 09. 2016, TrudelMarquardt, Britta-Marei Lanzenberger

Je celiakie vyléčitelná? V podstatě ne. Jsou sice známy jednotlivé případy zdánlivého vyléčení, ale zde se může jednat také ošpatnou předcházející diagnózu. Upotvrzené diagnózy musíme předpokládat doživotní nesnášenlivost lepku. Všechny zprávy azázračné prostředky, které slibují opak, by měly být přijímány kriticky.....
Článek je použit z publikace "Vaříme zdravě bez lepku" vydanou nakladatelstvím Jan Vašut s.r.o, www.vasut.cz.

Celiakie, Rakovina, Symptomy
Přečíst článek
Redukční recepty bez lepku - úvod (Olga Mengerová) - 13. 12. 2016

Redukční recepty bez lepku - úvod

13. 12. 2016, Olga Mengerová

Tato kniha je určena těm, kteří nemohou z jakéhokoliv důvodu přijímat ve stravě lepek a potřebují snížit svou tělesnou hmotnost nebo jsou nuceni ještě navíc dodržovat pravidla diabetické diety. Podle této kuchařky mohou vařit i ti, kteří jsou přesvědčeni, že vyloučení lepku ze stravy přispívá k zlepšení zdravotního stavu, ať potřebují snížit váhu či ne.....Článek je použit z publikace "Redukční dieta bez lepku" vydanou nakladatelstvím Jan Vašut s.r.o, www.vasut.cz.

Diety, Diabetes, Bezlepková dieta, Kuchařka
Přečíst článek
Alergeny pod lupou (Birgit Schäfer) - 13. 12. 2016

Alergeny pod lupou

13. 12. 2016, Birgit Schäfer

Alergických reakcí u dětí stále přibývá. Po podrobném vyšetření se obvykle u kojenců a batolat zjistí, že spouštěčem je některá základní potravina. V čele pomyslného žebříčku stojí kravské mléko, slepičí vejce, pšenice, sója, burské oříšky a ryby.....Článek je použit z publikace "Vaříme zdravě pro děti bez mléka, vajec, pšenice a sóji" vydanou nakladatelstvím Jan Vašut s.r.o, www.vasut.cz.

Alergeny, Alergie
Přečíst článek